اخبار سدا

جمعه, 19 دی 1399 07:24

شاینی-داشبورد پویا برای تصویرسازی و مدل‌سازی داده‌های کووید-۱۹ مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دکتر سید مهدی صالحی از اعضای پیوسته سدا و عضو هیات علمی دانشگاه  نیشابور به همراه همکارانشان یک داشبورد اطلاعاتی پویا را در قالب یک پروژه مشترک بین المللی معرفی کرده‌اند. این داشبورد با استفاده از زبان برنامه‌نویسی R  و به‌طور ویژه بسته‌ی شاینی طراحی شده است. نسخه اولیه‌ی آن در تاریخ ۱۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ منتشر شد و قادر بود تعداد موارد مبتلا، مرگ‌ و میر و بهبود‌یافته را در سطح تمام کشورهای درگیر و همچنین قاره‌ها با نمودارهای مناسب آماری به تصویر بکشد.

آدرس دسترسی به این داشبورد:  https://mahdisalehi.shinyapps.io/Covid19Dashboard

 

covid19 dash

هم اکنون علاوه بر تصویرسازی داده‌ها به‌صورت نمودارهای پویا به مدل‌سازی آن‌ها نیز می‌پردازد. به‌طور دقیق‌تر، مدل‌های ریاضی نرخ لجستیک و گومپرتز برای بحث پیش‌بینی آینده‌ی این پاندمی برای تمام کشورهای درگیر به‌کار گرفتهشده است. همچنین برای بررسی همبستگی فضایی کشورهای یک قاره بر اساس متغیر تعداد مبتلایان و در نتیجه یافتن خوشه‌ها، از شاخص موران نیز استفاده شده است. نکته‌ای که این داشبورد را متمایز می‌کند این است که تمامی محاسبات در بخش‌های توصیفی و استنباطی هم بر مبنای فراوانی مطلق موارد و هم بر اساس فراوانی نسبی (تعداد موارد در یک میلیون جمعیت منطقه مورد نظر) انجام شده اند. شکل زیر ساختار کلی داشبورد را نمایش می‌دهد. 

برای مشاهده‌ی جزئیات بیشتر درباره داشبورد به صالحی و همکاران (۲۰۲۰) مراجعه کنید.

منبع:

[۱] Salehi M, Arashi M, Bekker A, Ferreira J, Chen D-G, Esmaeili F and Frances M (2020). A Synergetic R-
Shiny Portal for Modeling and Tracking of COVID-19 Data. Front. Public Health 8:623624.doi: 10.3389/fpubh.2020.623624

بازدید 1177 بار آخرین ویرایش در جمعه, 19 دی 1399 07:47
محتوای بیشتر در این بخش: « اولین رویداد بازی با داده‌های واقعی

درباره ما

سدا در لغت به معنای کلام درست است. این لغت مخفف آوایی نام انگلیسی تیم یعنی Scientific Data Analysis Team است که به معنای تیم تحلیل علمی داده‌هاست. سدا متشکل از متخصصانی در زمینه‌های تحلیل آماری، تحلیل تجاری یا هوش تجاری، تحلیل داده‌های بزرگ، یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی، تحلیل‌های داده‌های علوم زیستی شامل بیوانفورماتیک و علوم شناختی است.

تماس

آدرس: تهران- سعادت آباد - خیابان صراف‌های شمالی - خيابان سيزدهم غربي روبروي درب شهرداري منطقه دو پلاك ١٥  واحد ١ طبقه اول

شماره تماس: 09101992800

ایمیل: info@sdat.ir

فرم تماس با ما

 

فرم ورود